Ma jöjjön a másik drogériás, saját márkás natúr tusfürdő. Mangós-fügés, az illata isteni, az biztos. Ezért szereti a család. A mangó kivonat bőrkondicionáló, a füge kivonata bőrlágyító, nedvességmegkötő tulajdonságokat birtokol a bőrkondicionáló hatása mellett. Eddig jól hangzik.
Összetevői
- Aqua – remélhetőleg tisza, desztillált víz
- Sodium Coco-Sulfate – növényi eredetű, mivel a kókuszból nyerik ki ezt a tisztítószert. Szerkezetében ugyanaz, mint a közveszélyes Sodium Lauryl Sulfate (SLS). A Beauty Brains kutatásai szerint ugyanaz a CAS számuk, ami egy vegyülethez rendelt azonosító szám. Igazából mindkettőt a kókuszból nyerik ki, csak az a különbség, hogy az SLS-t bőrellenesnek kiáltották ki, a Sodium Coco-Sulfate pedig ünnepelve van, mint növényi helyettesítő. Ezzel igazából csak megkerülik a szabályokat. Ha valaki allergiás az SLS-re, az allergiás lesz erre az összetevőre is!
- Lauryl Glucoside – répacukorból és kókuszolajból nyert tisztító hatású felületaktív anyag. Mivel magas Ph tartalommal rendelkezik, ezért mindig kell szabályozni valamilyen savas anyaggal, pl. citromsavval vagy tejsavval.
- Glycerin – Növényi eredetű, vagyis legtöbbször kókuszolajból kinyert anyag. A glicerinnel vigyázni kell, mert a növényi eredetűből is ha 10%-nál több van a termékben (ez tanács az otthoni kencekészítéshez), akkor a hatása megfordul és nem hidratálni fog, hanem kiszárítja a bőrt. Tanácsos a bolti kencék vásárlásakor MINDIG figyelni, hogy az INCI lista első három helyén ne szerepeljen!
- Aloe Barbadensis Leaf Juice – Aloe Vera leveléből kinyert lé. Nagyon felkapott a natúrkozmetikumokban, mint gyulladáscsökkentő, antioxidáns, antibakteriális összetevő, bár nem nagyon lehet találni olyan kutatást, ami alátámasztaná, hogy hatékonyabb például a zöld teánál vagy a C-vitaminnál.
- Mangifera Indica Fruit Extract – mangó kivonat. Ahogy a bejegyzés elején írtam, ez a kivonat bőrkondicionáló hatású. Nem gondolom, hogy ezzel baj lenne.
- Ficus Carica Fruit Extract – füge kivonat. Bőrlágyító, nedvességmegkötő tulajdonságai vannak a bőrkondicionáló hatása mellett.
- Maris Sal – tengeri só. Oldott állapotban bőrjavító, kondicionáló anyagként használják, oldatlan állapotban bőrradírként használható. Én inkább kondicionáló olajat tennék a helyére.
- Sodium Lactate – tejsav. Megvan! Az ő szerepe a tusfürdő megfelelő Ph-jának beállítása és a magas Ph-jú Lauryl Glucoside-ot egyensúlyozni.
- Coco-Glucoside – Ez is egy cukortenzid, mint a Lauryl Glucoside, de eznem a répacukor, hanem a szőlőcukor és a kókuszolaj reakciójából keletkezik. Habképző felületaktív anyag. Babás termékekben is használható
- Disodium Cocoyl Glutamate – egy tisztító tenzid, amit természetes vegyületek természetes kötésével hoznak létre. A BDIH natúrkozmetikai szerekben engedélyezi a használatát.
- Sodium Cocoyl Glutamate – kitűnő habzású és tisztító hatású tenzid, amit szintén kókuszolajból és fermentált cukorból nyernek ki.
- Alcohol from certified organic agriculture – fertőtlenítő összetevő
- Parfum from natural essential oils – illatanyag. Amerikában “Fragrance”, Európában “Parfum” néven szerepel az összetevők között. Ha nincs külön feltüntetve, hogy természetes forrásból származik, akkor nem lehet eldönteni, hogy természetes vagy mesterséges. A természetes illóolajok között is van, amelyik bizonyos embereknél allergénként lép fel. Ez teljesen egyénfüggő. Ezért jók az illatmentesek.
- Linalool, Limonene, Geraniol – illóolajok velejárója
A tegnapi és a mai összetevőket összevetve már kicsit kezd összeállni a kép. Mivel én fürdőpamaccsal fürdök (főleg egy jó kis téglacsiszolás után), az enyhén karcolhatja a bőrömet. Itt már a képbe léphet az alkohol, és a tengeri só, mindkettő tud szárítani és hát ott van az SLS-helyettesítő is. Ami lehet, hogy helyettesít, de nem kímélőbb?
Ezeknél tényleg jobb a JÓL megérlelt házi szappan!
Saját körömvirágos shea vajas szappan
Források:
- https://longhair.livejournal.com/2356788.html
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5044959/
- https://kremmania.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: