ÖKKOsztikus

A méh legyen veled!

Saját fotó

Amikor 2007-ben és még pár éven keresztül megszámlálhatatlan alkalommal a pici fiaimmal néztem a Mézengúz című alapművet, eljátszottunk a gondolattal, hogy milyen rossz lenne, ha nem dolgoznának a méhecskék. Nem is konkrétan a méz miatt, hanem akkor nem poroznák be a virágokat, nem teremnének gyümölcsök és így tovább…

Nem gondoltam volna, hogy bő 10 év múlva szembesülnünk kell azzal a problémával, amit a film szinte előrevetített. Csakhogy itt nem munkasztrájkról van szó a méhek részéről, hanem egyszerűen eltűntek. Egyre kevesebben vannak. Legalábbis itt nálunk, a dél-alföldi régióban. És tényleg rossz volt a gyümölcstermés. Ez köszönhető a tavaszi rossz időjárásnak és sajnos a méhekre veszélyes permetszereknek is, amit sokan felelőtlenül használnak. Nemtörődömségből vagy csak egyszerűen tudatlanságból.

De mi is lesz velünk, ha tényleg eltűnnek a méhek a Föld színéről? Már Albert Einstein megmondta, hogy ha az összes méh eltűnne a világról, akkor az emberiségnek csupán 4! éve maradna hátra? Nem túl jó kilátások.

Sok film és dokumentumfilm foglalkozott már ezzel a témával, de még mindig nem eleget. 

Az alábbi rövidfilmet jelölték az Oscar-ra, rangos díjat kapott Ausztriában, Németországban, Svájcban. Reklám helyett vetíteném az összes csatornán. A kisfilm végén láthatjuk, hogy mi lesz az új szakma, ami megjelenik: beporzó.

 

 

Melyik a jobb: emberek kézzel, vagy a profi kis pollenvagányok?

http://www.morethanhoneyfilm.com/

Mosogatás a családi vacsorán

Image: freepik.com

A múlt héten születésnapot ünnepeltünk. Természetesen a sok mosatlan edény kapcsán felmerült, hogy nővérem keze egy jó ideje a mosogatószertől ekcémás foltjai lettek és nagyon viszketnek, sőt még akkor is, ha öko tisztítószereket használ.

Az összes bolti tisztítószert kipróbálta, de semmilyen pozitív eredménye nem volt. Megkért, hogy kreáljak neki egy exxxtra szenzitív mosogatószert. Szóval most rajtam a világ szeme, legalábbis a családomé biztosan. 

Első próbálkozásom

 

A mosódiót már hosszú évek óta használom a mosógépben. Most megpróbáltam mosogatószert készíteni belőle. 

1 liter vízben 30 percen keresztül főztem 20 db mosódiót, majd hagytam kihűlni a főzetet a dióval együtt. Mivel elég fékezett habzású a mosogatáshoz, tettem hozzá habosító tenzidet (Decyl Glucoside). 2-30% arányban lehet használni, először rápróbálkoztam a 30%-kal. Azta! Ez nagyon tud habzani! Felhígítottam, hogy 15% legyen a tenzid, így fékezett habzású lett. Kevés a 15%. Beállítottam  19%-ra a tenzid arányát, 1,5%-ban tettem hozzá növényi glicerint, 1 csepp tejsavat, 20 csepp illóolajat. Kipróbáltam gyorsan, lehet vele mosogatni. A napokban elviszem nővéremnek kipróbálásra.

Hozzávalók:

  • 530 ml mosódió főzet
  • 130 ml habosító tenzid (Decyl Glucoside)
  • 10 ml növényi glycerin
  • 20 csepp illióolaj
  • 1 csepp tejsav

A hozzávalókat a kihűlt és leszűrt főzettel összekeverjük és flakonba töltjük.

Tipp a továbbiakhoz:

  • a mosódióból mindenképp ki kell halászni a magját, mosásnál különösképp, mert színez
  • érdemes sűrítő tenzidet is hozzátenni a recepthez, mert elég folyékony az elegy

Ha egyszer “naturkosmetik”, akkor miért vakarózok tőle??? – II. rész

Ma jöjjön a másik drogériás, saját márkás natúr tusfürdő. Mangós-fügés, az illata isteni, az biztos. Ezért szereti a család. A mangó kivonat bőrkondicionáló, a füge kivonata bőrlágyító, nedvességmegkötő tulajdonságokat birtokol a bőrkondicionáló hatása mellett. Eddig jól hangzik.

 

 

Összetevői

  1. Aqua – remélhetőleg tisza, desztillált víz
  2. Sodium Coco-Sulfate – növényi eredetű, mivel a kókuszból nyerik ki ezt a tisztítószert. Szerkezetében ugyanaz, mint a közveszélyes Sodium Lauryl Sulfate (SLS). A Beauty Brains kutatásai szerint ugyanaz a CAS számuk, ami egy vegyülethez rendelt azonosító szám. Igazából mindkettőt a kókuszból nyerik ki, csak az a különbség, hogy az SLS-t bőrellenesnek kiáltották ki, a Sodium Coco-Sulfate pedig ünnepelve van, mint növényi helyettesítő. Ezzel igazából csak megkerülik a szabályokat. Ha valaki allergiás az SLS-re, az allergiás lesz erre az összetevőre is!
  3. Lauryl Glucoside – répacukorból és kókuszolajból nyert tisztító hatású felületaktív anyag. Mivel magas Ph tartalommal rendelkezik, ezért mindig kell szabályozni valamilyen savas anyaggal, pl. citromsavval vagy tejsavval.
  4. Glycerin – Növényi eredetű, vagyis legtöbbször kókuszolajból kinyert anyag. A glicerinnel vigyázni kell, mert a növényi eredetűből is ha 10%-nál több van a termékben (ez tanács az otthoni kencekészítéshez), akkor a hatása megfordul és nem hidratálni fog, hanem kiszárítja a bőrt. Tanácsos a bolti kencék vásárlásakor MINDIG figyelni, hogy az INCI lista első három helyén ne szerepeljen!
  5. Aloe Barbadensis Leaf Juice – Aloe Vera leveléből kinyert lé. Nagyon felkapott a natúrkozmetikumokban, mint gyulladáscsökkentő, antioxidáns, antibakteriális összetevő, bár nem nagyon lehet találni olyan kutatást, ami alátámasztaná, hogy hatékonyabb például a zöld teánál vagy a C-vitaminnál.
  6. Mangifera Indica Fruit Extract –  mangó kivonat. Ahogy a bejegyzés elején írtam, ez a kivonat bőrkondicionáló hatású. Nem gondolom, hogy ezzel baj lenne.
  7. Ficus Carica Fruit Extract – füge kivonat.  Bőrlágyító, nedvességmegkötő tulajdonságai vannak a bőrkondicionáló hatása mellett.
  8. Maris Sal – tengeri só. Oldott állapotban bőrjavító, kondicionáló anyagként használják, oldatlan állapotban bőrradírként használható. Én inkább kondicionáló olajat tennék a helyére.
  9. Sodium Lactate – tejsav. Megvan! Az ő szerepe a tusfürdő megfelelő Ph-jának beállítása és a magas Ph-jú Lauryl Glucoside-ot egyensúlyozni.
  10. Coco-Glucoside – Ez is egy cukortenzid, mint a Lauryl Glucoside, de eznem a répacukor, hanem a szőlőcukor és a kókuszolaj reakciójából keletkezik. Habképző felületaktív anyag.  Babás termékekben is használható
  11. Disodium Cocoyl Glutamate – egy tisztító tenzid, amit természetes vegyületek természetes kötésével hoznak létre. A BDIH natúrkozmetikai szerekben engedélyezi a használatát.
  12. Sodium Cocoyl Glutamate – kitűnő habzású és tisztító hatású tenzid, amit szintén kókuszolajból és fermentált cukorból nyernek ki.
  13. Alcohol from certified organic agriculture – fertőtlenítő összetevő
  14. Parfum from natural essential oils – illatanyag. Amerikában “Fragrance”, Európában “Parfum” néven szerepel az összetevők között. Ha nincs külön feltüntetve, hogy természetes forrásból származik, akkor nem lehet eldönteni, hogy természetes vagy mesterséges. A természetes illóolajok között is van, amelyik bizonyos embereknél allergénként lép fel. Ez teljesen egyénfüggő. Ezért jók az illatmentesek. 
  15. Linalool, Limonene, Geraniol – illóolajok velejárója

A tegnapi és a mai összetevőket összevetve már kicsit kezd összeállni a kép. Mivel én fürdőpamaccsal fürdök (főleg egy jó kis téglacsiszolás után), az enyhén karcolhatja a bőrömet. Itt már a képbe léphet az alkohol, és a tengeri só, mindkettő tud szárítani és hát ott van az SLS-helyettesítő is. Ami lehet, hogy helyettesít, de nem kímélőbb?

Ezeknél tényleg jobb a JÓL megérlelt házi szappan!

Saját körömvirágos shea vajas szappan

Források: 

  1. https://longhair.livejournal.com/2356788.html
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5044959/
  3. https://kremmania.hu

Ha egyszer “naturkosmetik”, akkor miért vakarózok tőle??? – I. rész

Napokig nem írtam, mert kihasználva az utóbbi szép és meleg napokat a téglakerítésünkről csiszoltam le a vakolatot, hogy végre látszódjon a tégla szép színe. Ez persze azzal járt, hogy a lábujjam és a legutolsó hajszálam töve is porban úszott. Tehát napokig egy déli fürdést, hajmosást is beiktattam.

Ha elfogy itthon a szappan vagy nincs időm készíteni, akkor egy drogéria sajátmárkás natúr tusfürdőjét használom. A napi két fürdéssel viszont azt vettem észre, hogy hiába használok natúr tusfürdőt, tusolás után viszket a bőröm. 

Elkezdtem összeszedni a polcomon található tudományból az összetevők eredetét, hatását.

Mielőtt írok bármit is az összetevőkről: sokan nem tudják, hogy az összetevők listájának (INCI/Ingredients) sorrendje miként van feltüntetve a flakonokon. Az első mindig az az összetevő, ami a legnagyobb arányban található meg az adott kozmetikumban. Utána pedig a csökkenő arány szerint sorolják fel.  A lista végén a szenzitív készítmények kivételével szinte mindegyik termékre odaírják a “Linalool, Limonene, Geraniol” szavakat. Ezek a természetes illóolajok velejárója, nincs gond velük.

Mi az INCI?

Nem, nem a hölgy neve, aki kitalálta! Ez a kozmetikai termékek összetevőinek nemzetközi elnevezését összefoglaló szabvány (International Nomendature of Cosmetic Ingredients). Ezt egységesen minden országban alkalmazni kell, mellette az ország nyelvén is fel lehet tüntetni az összetevőket. De ez az INCI lista kötelező. Nézzük meg, mi van a szenzitív tusfürdőben!

Ultra Sensitive

ami eméletileg a nagyon érzékeny bőrre lett kifejlesztve jojobaolajjal, egy drogéria sajátmárkás natúr tusfürdője, amit a NaTrue engedélyezett. Nézzük, mi van benne:

  1. Aqua – Víz. Ezzel nincs gond, abban az esetben, ha tiszta, desztillált vizet használtak fel.
  2. Coco-Glucoside – Ez egy cukortenzid, ami a szőlőcukor és a kókuszolaj reakciójából keletkezik. Habképző felületaktív anyag.  Babás termékekben is használható
  3. Alcohol – “Minősített organikus gazdálkodásból származik”. Pl. a benzil-alkohol előállítható gyümölcsből, növényből, ami természetes illóolajok része. A cetil-alkohol is növényi eredetű, ami hidratáló, bőrpuhító, de annak Cetearyl Alcohol a neve.  Az Alcohol az  Ethanolt, Ethylalcoholt jelöli, ami fertőtlenítő feladatot lát el. De a 3. helyen a listán??
  4. Glycerin – Növényi eredetű, vagyis legtöbbször kókuszolajból kinyert glicerinről beszélhetünk. Mivel az adott termék NaTrue minősítéssel rendelkezik, így biztosak lehetünk benne, hogy növényi eredetű és nem propilénből vagy kőolajból állították elő. Viszont a glicerinnel vigyázni kell, mert a növényi eredetűből is ha 10%-nál több van a termékben (ez tanács az otthoni kencekészítéshez), akkor a hatása megfordul és nem hidratálni fog, hanem kiszárítja a bőrt. Tanácsos a bolti kencék vásárlásakor MINDIG figyelni, hogy az INCI lista első három helyén ne szerepeljen.
  5. Simmondia Chinensis Seed Oil – jojobaolaj. Megőrzi a bőr rugalmasságát, hajlékonyságát, mélységében táplálja a bőrt, elősegíti más hatóanyagok felszívódását. A szőrtüszőkön keresztül szívódik fel, de nem tömíti el azokat.
  6. Xanthan Gum – Xantángumi. Növényi eredetű sűrítő, zselésítő anyag, ami a cukor és a melasz erjesztése során egy baktérium állít elő. Biotermékekben elfogadott anyag.
  7. Disodium Cocoyl Glutamate – Natúrkozmetikumokban használható összetevő. Tisztító és habképző szerepe van. Természetes vegyületek összekapcsolásával nyerik.
  8. Citric Acid – citromsav. A termékben antioxidánsként, tartósítószerként lehet jelen, mivel megakadályozza a baktériumok elszaporodását és a termékek avasodását.
  9. Glyceryl Oleate – bőrpuhító, emulgeáló és sűrítőszer. A természetben előforduló zsírokból nyerik. A glicerin és az olajsav észtere. Bizonyos helyeken káros anyagnak kiáltották ki, csak nem árulták el, hogy mit és hogyan károsít.
  10. Sodium Cocoyl Glutamate – egy kókuszolajból és fermentált cukorból készített tisztító, habosító tenzid. A nagyon érzékeny bőrűek érezhetnek szárító hatást, de jelen esetben a lista végén kullog, így nagyon kevés van belőle ebben a tusfürdőben.

Hát, összességében ami a felsorolásban nekem nem tetszik, az továbbra is a 3. helyen álló Alkohol és talán az utolsó két helyen található anyagok. Inkább kerülöm ezt a terméket.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!