Persze, ezernyi cikket – na jó, talán csak százával – találunk, ahol győzködik az embert, hogy miért is jó, ha organikus vagy bio anyagokat eszünk és kenünk magunkra. Esetleg olyan ruhákat is hordunk. Sokan még mindig nem tudják, hogy mi is a különbség a kettő közt.
Tegyük fel, hogy bemész egy boltba és válogatsz a kencék közt. Látod a márkanevet, ami talán azt sugallja, hogy gyógynövényes vagy természetes összetevőket tartalmaz. Esetleg rá van írva a dobozra nagy betűkkel, számokkal, hogy 100% natúr. De most tényleg az? Hihetünk ezeknek a jeleknek vagy ez mind csak marketingfogás? Jó lenne tisztába tenni, hogy mi hogy is van. Még mindig kevés olyan cikk születik, ami érthetően leírja feketén-fehéren, hogy mi mit jelent. Nézzük.
Bio – natúr – organikus,
avagy minden bio natúr, de nem minden natúr bio.
Elsősorban le kell szögezni, hogy a natúrkozmetikumok nem tartalmaznak olyan anyagokat, amihez állatoknak kellett meghalniuk, de tartalmaznak szintetikus anyagokat is. Ezek leginkább illatanyagok és tartósítószerek. Ezek a szintetikus anyagok növényi eredetű, kémiai úton előállított anyagok. Sokat elfogadnak az ellenőrző hatóságok natúrkozmetikumokban való használatra. A bio kozmetikumokhoz pedig csak olyan szerves anyagokat használnak, amelyek ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból származnak, tehát nem érintkeztek műtrágyával, permetszerrel.
A nemzetközi NaTrue által meghatározott mértékek alapján
BIOkozmetikumban minimum 95%
NATÚRkozmetikumban minimum 70%
természetes hatóanyagnak (növényi és állati eredetű) kell ökológiai gazdálkodásból származnia – újra megjegyezném, hogy natúrkozmetikumoknál soha nem beszélünk állatok kínzásáról, rajtuk végzett kísérlekeről, életük kioltásáról. Állati eredetű összetevő lehet a méz, a méhviasz, a kecsketej, például. A természetes kozmetikumok sokszorosan tartalmazzák a hatóanyagot, ami így sokkal jobban hasznosul.
Ezek a mértékek más hatóságoknál másképp alakulhatnak, hiszen sajnos még mindig nincs egységes szabályozás még az EU határain belül sem. Natúrkozmetikai gyártásra van már rendelet, de még ez is annyira fiatal, hogy még országon belül is másképp értelmezik a különböző hivatalok.
És hogy mi az organikus?
Hát mindaz, ami bio. Ugyanis az organikus termesztés, amit mások biotermesztésnek hívnak, kizár mindenféle műtrágyát és egyéb vegyszert a termesztési folyamatokból. A bio elnevezés inkább a német területen, míg az organikus elnevezés inkább az angol területen terjedt el.
“De még a natúrtól is kijön a kezemen az allergia!”
Meglehet. Nem minden natúr vagy bio termék antiallergén. Ezeknek a termékeknek a használatával kizárjuk a vegyianyagok miatti egészségügyi kockázatot, de vannak olyan természetes összetevők, növények, illóolajok, amelyekre bizonyos egyének érzékenyek. Nekik még körültekintőbben kell beszerezniük a kozmetikumaikat. Ez olyan egyénfüggő, mint hogy én egy pufi rizsszelettől is hízok fél kilót, de más 5 pizza után egy dekát se.
Az utóbbi években erős szemléletváltás kezdődött, egyre többen fordulnak az ilyen termékek felé, mind a kozmetikumok, mind a tisztítószerek területén.
Nem mindegy, hogy a 100% natúr jelzésű arckrémben például az összetevők – tegyük fel – 20%-a 100 százalékosan natúr, vagy egy ellenőrzött bio terméket nézünk, ami – mint már tudjuk – legalább 95%-ban organikus összetevőjű.
Figyeld a címkéket! Ne a trend miatt, hanem Önmagad miatt!
Photo: freepik.com
Kommentek