ÖKKOsztikus

Most miről is beszélek?

Egy kertvárosban élünk négyesben (apa, anya, gyerekek). Ebben a kedves kertvárosban, ahol nem sok ember lakik, viszont a legtöbbjük ismeri egymást, volt egy pici kertészeti boltunk. Mindenféle aprócikk, háztartási vegyiáru…

Már 10 éve, amikor bejött az egyik ovis barát anyukája, hogy be tudunk-e szerezni mosószódát, mert a város másik végében lehet kapni, de ők inkább tőlünk vennének. Remélem, hogy nagyon nem látszódott az ábrázatomon, hogy lövésem se volt róla, miről beszel. Bőszen bólogattam, hogy simán beszerzem. Nekiestem az internetnek, nagy nehezen tálaltam egy pesti beszállítót. Olvasgattam, informálódtam, rájöttem, hogy milyen jó dolog ez a szer. Elindult bennem a lavina.

Öko-oldalak, bio lapok, zöldülj velünk mozgalom… Mindent elolvastam, éjszakákon át tágra nyílt szemekkel szívtam magamba a tudást. Ez az! Vegyszermentes élet kell nekünk!

Váltás.

Mosódió, mosószóda, ecet, perkarbonát. Közben házi készítésű kenyérre-valókra váltottuk a felvágottakat. Saját kenyér sütésével is próbálkozom, de elég nehéz, ha 3 jó étvágyú pasit kell jól lakatnom, akik imádják a kalácsszerű fehér kenyeret. És hát “pfuj, magvas, barna” és “nem jó izűűűű!” harci kiáltásokkal félretolták nagy izzadtságosan kisütött SAJÁT kenyeremet. Egyszer a kisebbik (akkor 9) azt mondta, hogy ő bizony nagyon szereti a magokat a kenyérben. Így újra kenyérsütés. Azóta sikerült hozzá szoktatnom őket, de a fehér császárzsemle kísérti őket.

Szóval az étkezés átalakítása még mindig folyamatban és még el fog tartani egy ideig.

És itt jön a kedvencem, a bőrápolás. Egy reggel arra ébredtem, hogy nekem meg kell tanulni a házi szappan készítését. Azt se tudtam, hogy mire jó, jó lesz-e a bőrünknek, de egy Földön túli késztetés volt bennem, hogy elmenjek egy ilyen tanfolyamra. Alig vártam, hogy a városunkban legyen ilyen oktatás. És megtanultam mindent, gyógynövényes, illatos, kecsketejes, habos, átlátszó szappant készíteni, megmutatták, hogy csinálták annak idején nagyanyáink az üstben a jó kis kocka szappant, amit még néhányan találhatunk régi házak padlásán. Nagyon jó volt.

Miután hazamentem, elkezdődött a szappanos ámokfutásom. Mákos, citromos, levendulás, tengeri sós, jött a kecsketejes, csokis, kávés, fahéjas. Aztán rájöttem, hogy nem tudjuk olyan gyorsan elhasználni, mint ahogy gyártom őket.

De a legnagyobb élmény, hogy mindenki, akit elleptem szappanokkal, dicsérte a hatását. Apukám a legnagyobb kedvelője, nagyon utálta a tusfürdők utáni csúszós érzést.

Mit csináljak ennyi szappannal? Nekem kreálnom KELL !!!

Sokan kértek tőlem ajándékba szappant, gondoltam egyet és felturbóztam őket. Így készültek az én szappanhabos kis konyhámban szappansütik, tortaszeletek, muffinok, macaron-ok. Készítettem szülinapra tortát, muffint számgyertyával, sőt, ajándék súlyzót is kreáltam már egy testépítést szerető 40 éves fiatalembernek.

Azóta kiteljesedett a repertoár a natúr kencékkel. Vagyis nem teljesedett ki, mert a nagyjából 200 alapreceptes gyűjteményem állandóan bővül és hát ezeknek az alaprecepteknek végtelen sok variációja van. Minden bőrtípusra. Imádom, amikor odamegyek a szekrényemhez, amiben az alapanyagok vannak, és kinyitom. Ott állok, és mind egy drogfüggő, teljes átéléssel szívom magamba az illatok kavalkádját. Szinte feltölt

Ezzel a bloggal szeretném átadni azokat az ötleteket, tapasztalatokat a vegyszermentes bőrápolásról, amiket a családommal szereztünk az évek során.

Recepteket fogok megosztani kipróbált finomságokról szappan formában és krémekről is beszélek majd …

 

 

Természetes tartósítószerek

Photo by freepik.com

Ok, parabén kuka, de akkor mit helyette?

Előző bejegyzésemben boncolgattam – nem túl mélyen – a parabént. Elég megosztó vélemények vannak mind a szakemberek, mind mi, fogyasztók közt. Én úgy veszem, hogy ha jót nem tesz a szervezetemmel, akkor inkább ne legyen a kencéimben. Így ha épp nem tudok készíteni magamnak, akkor addig válogatok a bolt polcán, amíg nem találok olyat, amiben a parabén egyik formája se található. Szerencsére egyre több ilyen termék található a drogériákban és a webáruházakban. 

Viszont még a természetes szereknek is KELL tartósítószer! Azért, mert nem látszik rajta, az első használat után már ott lehet a baktérium vagy kórokozó a krémben, amibe belenyomtuk az ujjunkat. A kozmetikumok nem tudnak sterilek maradni, még ha steril környezetben is készítették őket. De ha nem akarjuk, hogy penész, gomba vagy baktériumtelepek fejlődjenek ki kedvenc natúr krémünk tetején, akkor igenis kell az a tartósítószer.  

De mi legyen a tömény parabén helyett benne?

Elég hosszú a lista azokról a tartósítószerekről, amiket lehet natúrkozmetikumokba tenni, csak néhányat emelnék ki.

Rokonsal / Optiphen ECOCERT minősítésű tartósítószer. Összetevője a benzil-alkohol, a glicerin, benzoesav  és a szorbinsav.

EC5AT – Paratexin ECOCERT engedélyes, összetevője a dehidroecetsav, a bonzoesav, a szorbinsav, a benzil-alkohol és a tocopherol. 

Leucidal fermentált Lactobacillus. Vízben oldódik, így csak emulziókban használható. 3 hónapra ad tartósságot.

Geogard 221 / Cosgard ECOCERT engedélyes. 1-3 hónapra tartósítja az otthon előállított kozmetikai szereket. Szintetikus eredetű, de engedélyezett biokozmetikai szerek készítésénél. Összetevője a benzil-alkohol, dehidroecetsav és víz.

Propolisz tinktúra 10%-os használattal nagyon jó eredményeket produkál a tesztek alapján

Biokons teljesen parabénmentes, illóolaj alapú tartósítószer. Biológiailag lebomlik. Adagolásától függően akár 4-8 hónapig is tartósságot biztosít.

Az elmélet szerint víztartalom nélküli termékekhez nem kell tartósítószert rakni, de ha használat közben vízzel érintkezik, akkor viszont kell hozzárakni. Az E-vitamin képes bizonyos szintig tartósítani a krémeket, de nem képes megölni vagy megelőzni a baktérium növekedését. Így ha nem azonnali “fogyasztásra” van a készített kencénk, érdemes inkább a fenti tartósítószerekből választani.

Lehet miből válogatni, sőt, ezeket mind lehet Magyarországon beszerezni.

Photo from Freepic.com

 

 

 

 

 

Egy kicsi kémia – a parabén

Photo from freepik.com

A minap a kezembe akadt egy rég kinyomtatott angol nyelvű cikk a kozmetikumokról. Említést tesznek benne egy Philippa Darbre nevű doktornőről, aki írt egy tanulmányt az egyik kozmetikai összetevő és a mellrák kapcsolatáról. Megkerestem ezt a tanulmányt. Konkrétan a parabén a főszereplője ennek a publikációnak.

Mint tudjuk, a parabént tartósítószerként használják terápiás szerek és kozmetikumok ezreiben. Anélkül , hogy tudnánk róla, hogy mit okozhat ez az egy vegyianyag, használjuk a krémeket, mert azt hisszük, hogy jót tesz a bőrünknek, nekünk. De mit tehet az egészségünkkel?

A tanulmányt 2004-ben írták, amiben leírják, hogy a kutatásaik során rákos szövetmintákat vizsgáltak és 20-ból 18 mintában találtak a mintákban parabént. A parabének valamennyire utánozzák az ösztrogént és így mint ösztrogén fokozhatja a tumor növekedését. Ez az, amit a média kiemelt és az lett belőle, hogy “a parabén hozzájárul a mellrákhoz”. Ez nem teljesen van így a doktornő szerint. Az emlődaganatnak elég nagy a vérellátása, így ha bármilyen vegyianyag a szervezetünkben van, az a daganatban is megtalálható. Számtalan tanulmány látott napvilágot, ami a parabén biztonságosságáról szól. Az amerikai FDA (Food and Drug Administration) az oldalán közli, hogy semmi nem támasztja alá, hogy a parabén káros lenne az egészségre. Így ez a hatóság nem is tiltja a kozmetikumokban való használatát.

2009-ben egy másik tanulmányban már azt írták, hogy a parabének endokrin rendszert károsító vegyületek és felszívódhatnak a bőrön, a vérben és az emésztőrendszeren keresztül is.

Egy 2017-es frissített tanulmány összegzésében az olvasható, hogy megerősítik azt a következtetést, hogy a mérgező anyagok számos variációja – köztük a parabén is – fokozhatja az emlőrák kockázatát. Ezek az anyagok megtalálhatóak a mindennapi termékekben – ételekben és kozmetikumokban is.

Mi mást tudunk a parabénről?

A szépségipari termékek közel 85%-a tartalmaz parabént.  Bármilyen összetevő, aminek a nevében megtalálható a parabén, kerülendő, hiszen okozhat allergiát, bőrviszketést, károsíthatja az endokrin rendszert, ami által a hormonok működését zavarhatja, ösztrogénként viselkedik, így korai pubertáshoz vezethet, elősegítheti az emlődaganatok növekedését, befolyásolhatja a férfiak termékenységét.

Mindezek miatt a parabén mennyiségét a termékekben maximálisan 0,4%-ban határozták meg. De a vita az anyagról továbbra is fennáll, mindig lesz engedékeny és ellenző tábor. Mindenesetre arról még nem olvastam, hogy hosszútávú használat mit váltott ki. És ki tudja, hogy bizonyos esetekben, betegségekben valóban volt-e szerepe a parabénnek.

Mindenesetre én inkább mellőzöm. Ezért használok természetes szereket. Főleg olyanokat, amiket magam készítek el. Így biztos lehetek benne, hogy nem kerülnek ilyen kemikáliák a bőrömre.

 

Forrás: 
https://doi.org/10.1002/jat.958
https://dx.doi.org/10.1186%2Fs12940-017-0287-4
https://www.fda.gov/cosmetics/cosmetic-ingredients/parabens-cosmetics

 

De most tényleg, jó az organikus vagy a bio?

Persze, ezernyi cikket – na jó, talán csak százával – találunk, ahol győzködik az embert, hogy miért is jó, ha organikus vagy bio anyagokat eszünk és kenünk magunkra. Esetleg olyan ruhákat is hordunk. Sokan még mindig nem tudják, hogy mi is a különbség a kettő közt.

Tegyük fel, hogy bemész egy boltba és válogatsz a kencék közt. Látod a márkanevet, ami talán azt sugallja, hogy gyógynövényes vagy természetes összetevőket tartalmaz. Esetleg rá van írva a dobozra nagy betűkkel, számokkal, hogy 100% natúr.  De most tényleg az? Hihetünk ezeknek a jeleknek vagy ez mind csak marketingfogás? Jó lenne tisztába tenni, hogy mi hogy is van. Még mindig kevés olyan cikk születik, ami érthetően leírja feketén-fehéren, hogy mi mit jelent. Nézzük.

Bio – natúr – organikus,

avagy minden bio natúr, de nem minden natúr bio.

Elsősorban le kell szögezni, hogy a natúrkozmetikumok nem tartalmaznak olyan anyagokat, amihez állatoknak kellett meghalniuk, de tartalmaznak szintetikus anyagokat is. Ezek leginkább illatanyagok és tartósítószerek. Ezek a szintetikus anyagok növényi eredetű, kémiai úton előállított anyagok. Sokat elfogadnak az ellenőrző hatóságok natúrkozmetikumokban való használatra. A bio kozmetikumokhoz pedig csak olyan szerves anyagokat használnak, amelyek ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból származnak, tehát nem érintkeztek műtrágyával, permetszerrel.

A nemzetközi NaTrue által meghatározott mértékek alapján  

BIOkozmetikumban minimum 95%

NATÚRkozmetikumban minimum 70%

természetes hatóanyagnak (növényi és állati eredetű) kell ökológiai gazdálkodásból származnia – újra megjegyezném, hogy natúrkozmetikumoknál soha nem beszélünk állatok kínzásáról, rajtuk végzett kísérlekeről, életük kioltásáról. Állati eredetű összetevő lehet a méz, a méhviasz, a kecsketej, például. A természetes kozmetikumok sokszorosan tartalmazzák a hatóanyagot, ami így sokkal jobban hasznosul.

Ezek a mértékek más hatóságoknál másképp alakulhatnak, hiszen sajnos még mindig nincs egységes szabályozás még az EU határain belül sem. Natúrkozmetikai gyártásra van már rendelet, de még ez is annyira fiatal, hogy még országon belül is másképp értelmezik a különböző hivatalok.

És hogy mi az organikus?

Hát mindaz, ami bio. Ugyanis az organikus termesztés, amit mások biotermesztésnek hívnak, kizár mindenféle műtrágyát és egyéb vegyszert a termesztési folyamatokból. A bio elnevezés inkább a német területen, míg az organikus elnevezés inkább az angol területen terjedt el.

“De még a natúrtól is kijön a kezemen az allergia!”

Meglehet. Nem minden natúr vagy bio termék antiallergén. Ezeknek a termékeknek a használatával kizárjuk a vegyianyagok miatti egészségügyi kockázatot, de vannak olyan természetes összetevők, növények, illóolajok, amelyekre bizonyos egyének érzékenyek. Nekik még körültekintőbben kell beszerezniük a kozmetikumaikat. Ez olyan egyénfüggő, mint hogy én egy pufi rizsszelettől is hízok fél kilót, de más 5 pizza után egy dekát se.

Az utóbbi években erős szemléletváltás kezdődött, egyre többen fordulnak az ilyen termékek felé, mind a kozmetikumok, mind a tisztítószerek területén. 

Nem mindegy, hogy a 100% natúr jelzésű arckrémben például az összetevők – tegyük fel – 20%-a 100 százalékosan natúr, vagy egy ellenőrzött bio terméket nézünk, ami – mint már tudjuk – legalább 95%-ban organikus összetevőjű. 

Figyeld a címkéket! Ne a trend miatt, hanem Önmagad miatt!

Photo: freepik.com

 

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!